DataAGRO

Czym jest badanie gleby?

Badania gleby w Polsce w najszerszej skali prowadzone były w latach 60 i 70 XX w. W wyniku tych prac powstała klasyfikacja gruntów wykonana przez stosownie uprawnionych gleboznawców. W tamtych czasach badano glebę głównie w odkrywkach lub pobierano rdzenie glebowe z głębokości nawet 2m określając przy tym szereg cech zarówno warstwy ornej jak i głębszych warstw. Informacje zawarte w opisach profili glebowych wykorzystano później do sporządzenia map glebowo-rolniczych.

 

O ile sporządzenie pełnego profilu glebowego jest bardzo pracochłonne o tyle pobieranie wierzchnich warstw gleby polega tylko na jej nakłuciu za pomocą laski Egnera lub specjalnego zrobotyzowanego systemu co czyni całą procedurę wydajną nisko-kosztową. Badania laboratoryjne gleby w stacjach rolno-chemicznych ograniczają się do określania zawartości makro lub mikroelementów w glebie, czyli określają zasobność prób glebowych w składniki odżywcze roślin uprawnych.

Po co mapować gleby?

Mapowanie zasobności gleb dostarcza rolnikowi najcenniejszych informacji o ogólnym stanie jego warsztatu pracy. Niezależne i dokładne analizy laboratoryjne ukazują zawarte w glebie makroelementy takie jak odczyn kwasowości, fosfor, potas i magnez. Precyzyjnie naniesione na mapę informacje pozwalają zaś rolnikowi właściwie celować z zabiegami wzbogacającymi zasobność gleby.

Dlaczego mapowanie gleb jest skuteczniejsze od ogólnych prób glebowych?

Wystarczy spojrzeć na powyższą mapę glebowo-rolniczą dla niewielkiego fragmentu typowej mazowieckiej wsi. Historia geologiczna naszego regionu spowodowała, że w wyniku działań cofających i nachodzących lodowców ziemie naszego kraju są niesamowicie zróżnicowane… w obrębie pojedynczego hektara gruntu możemy trafić na ziemie lekkie i ciężkie, na piaski, iły i glinię. Warstwa próchnicza tworzyła się przez setki lat, wiele wieków temu, gdzie znaczna część Polski była obszarem zalesionym. Deforestacja postępowała w minionych stuleciach z różną częstotliwością na różnych obszarach, tak globalnie jak i bardzo lokalnie. Kultura rolna również bywała różna w zależności nie tylko od regionu i zasobności gruntów lecz także od gospodarza a nawet polityki centralnej państwa/króla. Precyzyjne pobranie prób glebowych wraz z zapisem pozycji GPS pozwala najwierniej oddać warunki glebowe panujące lokalnie na danym fragmencie pola/uprawy. Gęste próbkowanie jest naturalnie znacznie bardziej czasochłonnym procesem niż zebranie prób ogólnych dla pola lecz owocuje swą szczegółowością w postaci map zasobności gleby.

Czy korzystanie z map glebowych jest trudne?

Nie! Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wynikowa mapa poza klasyczną formą wydruku PDF (jak wyżej) znalazła się również w Twoim telefonie lub innym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu możesz takie urządzenie zamontować w kabinie ciągnika, podłączyć do ładowarki, włączyć lokalizację, ograniczyć wygaszanie ekranu i korzystać z aplikacji mobilnej w zwykłej przeglądarce internetowej… nie ma żadnej potrzeby instalowania dodatkowych programów, zapamiętywania haseł czy konfigurowania ustawień. Wszystkie wynikowe mapy zasobności masz w jednym miejscu pod jednym linkiem, który możesz przekazać dowolnej osobie (pracownikowi, wspólnikowi, członkowi rodziny czy firmie wapnującej Twoje pole).

Zresztą… sprawdź sam klikając w poniższy link:  DEMO aplikacji [datafly.pl/agro/sample]

 

Jak zlecić prace?

Najprościej poprzez wypełnienie krótkiego formularza znajdującego się TU [link] oraz na dole strony. Formularz pozwoli również wstępnie i niezobowiązująco oszacować koszty całej usługi. W formularzu prosimy o precyzyjne wskazanie numerów działek na podstawie których nasi pracownicy przygotują szczegółową wycenę oraz sporządzą mapy z lokalizacjami poszczególnych upraw abyś miał 100% pewności, że zlecasz właściwe działki do mapowania. Unikniemy przez to wielu pomyłek związanych z numeracją działek lub zwyczajnych literówek. My zaś możemy się lepiej przygotować do prac terenowych i zoptymalizować czas mapowania.

Jak dalej wykorzystać wiedzę o zasobności gleb?

Jeżeli dysponujesz precyzyjnym rozsiewaczem współpracującym z systemem pozycjonowania GPS pomożemy Ci w stworzeniu plików wsadowych z mapami zmiennego nawożenia.

Jeżeli z map będziesz korzystał na zwykłym telefonie z zastosowaniem standardowego rozsiewacza dawkę nawozu możesz regulować prędkością przejazdu. Bardziej zasobne obszary pola możesz przejechać nieco szybciej, te uboższe nieco wolniej. Nasza aplikacja wyświetli na ekranie optymalną prędkość przejazdu na danym obszarze pola.

Oszczędności na nawozie na poziomie 20-30% przełożą się na wymierne korzyści. Gleba odwdzięczy się lepszym plonem i zacznie dążyć do parametrów optymalnych wpływając korzystnie na cały ekosystem.

W doborze adekwatnej dawki do Twoich indywidualnych potrzeb pomocny może być kalkulator potrzeb pokarmowych roślin opracowany przez IUNG, który znajdziesz TU [link]

Wyliczane i udostępniane przez nas dawkowanie zakłada maksymalizację plonu danej uprawy przy założeniu pozostawiania resztek pożniwnych na polu.

Zgodnie z zaleceniami ośrodków doradztwa rolniczego badanie zasobności gleb wystarczy przeprowadzać co 3-4 lata. Poprawa zasobności to proces, który należy rozłożyć na lata i konsekwentnie go realizować. Warto więc spojrzeć na wydatek związany z mapowaniem jako inwestycję kilkuletnią. DataFLY zobowiązuje się utrzymywać Twoją aplikację mapową przez rok na własnych zabezpieczonych serwerach w chmurze, każdy kolejny rok korzystania z aplikacji jest odpłatny i wyszczególniony w cenniku.

Mapy do rozsiewacza i precyzyjne nawożenie na wiele sposobów

 

Nowoczesne rozsiewacze z komputerowo sterowanym dawkowaniem i pozycjonowaniem GPS pozwalają rozsiać nawóz z dokładnością do gramów pilnując przy tym wysiewu na uwrociach, zakładkach oraz w pobliżu granic działki lub rowu. Jeżeli dysponujesz lub w najbliższym czasie zamierzasz zainwestować w nowoczesny rozsiewacz posiadanie map zasobności gleb pozwoli Ci od pierwszego dnia wykorzystać pełen potencjał najnowszej technologii. Jeżeli dysponujesz możliwością zmiany dawki z kabiny ciągnika nasza aplikacja na telefonie wskaże Ci odpowiednie miejsce do zmiany dawki. Posiadając starsze typy rozsiewacza z nastawami ręcznymi dawkę możesz wyregulować prędkością przejazdu. Z nami w każdej sytuacji korzystasz!